Budowa zamka do drzwi domu
Montowane w drzwiach wejściowych oraz wewnętrznych zamki stosowane przede wszystkim w celach zapewnienia zabezpieczenia przed włamaniem, ochrony mienia, zagwarantowania prywatności. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych modeli zamków, które charakteryzują się nieco innym mechanizmem działania, sposobem otwierania, parametrami technicznymi, poziomem bezpieczeństwa, a także samą budową. Z jakich elementów konstrukcyjnych składa się zamek do drzwi?
Rola zamków do drzwi – dlaczego są ważne?
Drzwi wejściowe mają przede wszystkim chronić osoby znajdujące się wewnątrz domu, mieszkania czy innego pomieszczenia, a także zabezpieczać przed dostępem nieupoważnionych osób, włamaniem i kradzieżą. Ich rolą jest także zagwarantowanie poczucia prywatności, szczególne w przypadku drzwi wewnętrznych. Aby było to możliwe, niezbędne jest spełnienie kluczowego warunku, jakim jest montaż zamka w drzwiach.
To jednak nie wszystko! Zarówno same drzwi, jak i zamek w celu poprawnej realizacji zabezpieczającej funkcji powinny być wykonane z solidnych, wytrzymałych, odpornych na działanie czynników zewnętrznych oraz uszkodzenia mechaniczne materiałów. Ważne jest także dbanie o to, aby posiadały one odpowiednie certyfikaty i atesty bezpieczeństwa. Nie można również zapomnieć o komforcie użytkowania. Wybierając zamek do drzwi warto postawić na takie urządzenie, którego otwieranie i zamykanie będzie proste i bezproblemowe.
Dla sprawnego działania zamka do drzwi oraz pełnienia jego roli w prawidłowy sposób ogromne znaczenie ma poprawny montaż. Z tego powodu warto powierzyć wykonanie usługi ślusarskiej najlepszym ekspertom z Pogotowia zamkowego Łódź 24h. W naszej ofercie znajduje się także serwis zamków, którego regularne przeprowadzanie umożliwia poprawną, bezawaryjną pracę urządzenia przez długi okres czasu. Dowiedz się więcej – zadzwoń: 600-277-499
Budowa zamka do drzwi
Konstrukcja zamków do drzwi w zależności od ich rodzaju nieco się różni, choć składają się one z tych samych podstawowych elementów. Wśród nich najistotniejszy jest korpus zamka, który stanowi obudowę dla pozostałych części. Zamek do drzwi składa się m.in. z czoła zamka, mechanizmu blokującego, rygla, zasuwnicy, zapadki, bolca, obrotowych dysków, prowadnicy dolnej oraz górnej, szyny. Zamki posiadają także wkładkę, w której umieszczany jest klucz, a także klamkę. Niektóre zamki są również wyposażone w inne elementy zabezpieczające, które utrudniają dostanie się nieuprawnionym osobom do pomieszczenia.
Rodzaje zamków a ich budowa zamka do drzwi
Zamki można podzielić przede wszystkim na zamki wpuszczane oraz zamki nawierzchniowe. Różnią się one przede wszystkim sposobem montażu, co z kolei przekłada się na ich budowę.
Zamki wpuszczane są montowane wewnątrz drzwi. Elementy zamka nie są widoczne, dlatego jest on rozwiązaniem znacznie bardziej estetycznym niż zamek nawierzchniowy. Gwarantuje on również wyższy poziom ochrony. Wśród zamków tego typu wyróżnić można:
- zamek zastawkowy, wyposażony w mechanizm zamykający w postaci zastawek płytkowych uruchamianych piórem klucza,
- zamek zapadkowy zamykany za pomocą zapadki,
- zamek zasuwkowy – jego częścią zaczepiającą jest tylko zasuwka uruchamiana przy użyciu klucza,
- zamek zapadkowo-zasuwkowy – jego częściami zaczepiającymi są zapadka i zasuwka,
- zamek z wkładką bębenkową, który otwierany jest piórem klucza.
Wśród tego typu urządzeń wyróżnia się także zamki wielopunktowe, które posiadają kilka punktów ryglowania.
Z kolei zamek nawierzchniowy jest montowany na skrzydle drzwi. Wszystkie jego elementy są widoczne na zewnątrz. Rozwiązanie to jest częściej stosowane, aby dodatkowo zabezpieczyć pomieszczenie, a także w sytuacji, gdy drzwi wejściowe są bardzo cienkie i nie ma możliwości zrobienia w nim otworu niezbędnego do umieszczenia zamka wpuszczanego.
Dobór zamka do drzwi wejściowych i wewnętrznych przez profesjonalistów
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zamków, a dokonanie wyboru urządzenia wcale nie jest proste. Realizując zakup urządzenia należy bowiem zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd, materiał wykonania czy posiadane atesty, lecz także na parametry techniczne, budowę, sposób zamykania i otwierania. Dla zdecydowanej większości osób, które nie posiadają wiedzy technicznej, dokonanie wyboru urządzenia może być zatem naprawdę trudne. Właśnie dlatego nasze Pogotowie zamkowe oferuje pomoc w tym zakresie! Wykwalifikowani i doświadczeni ślusarze doradzą, który zamek warto wybrać, dopasowując go zarówno do oczekiwań klienta, jak i miejsca montażu. Zamek można zakupić zarówno w naszym sklepie stacjonarnym, jak i w czasie wykonywania zalecenia. Instalujemy zamki sprawnie i w profesjonalny sposób, dbając o ich bezawaryjne działanie. Chcesz wymienić zamek w drzwiach wejściowych lub drzwiach wewnętrznych? Zabezpieczyć swój dom, mieszkanie lub firmę w zamki gwarantujące wysoki poziom bezpieczeństwa? Skontaktuj się z nami: 600-277-499