Montaż zamka nawierzchniowego – krok po kroku
Zamki nawierzchniowe to urządzenia, które są instalowane na skrzydle drzwi. Zazwyczaj montowane są jako dodatkowe zabezpieczenie bądź w miejscach, w których nie ma możliwości, aby zamontować zamek wpuszczany ze względu na np. zbyt cienką konstrukcję drzwi. Choć montaż zamka nawierzchniowego może wydawać się prostym zadaniem, wymaga on odpowiedniego przygotowania technicznego. Jak założyć zamek wierzchni? Czy warto to robić samodzielnie, czy lepiej skorzystać z pomocy profesjonalnego ślusarza?
Wybór odpowiedniego zamka nawierzchniowego
Jeśli chcemy wymienić zamek nawierzchniowy, konieczne staje się wybranie nowego urządzenia. Decyzja o zakupie konkretnego modelu powinna być jednak starannie przemyślana. Przede wszystkim należy uwzględnić wielkość zamka, która powinna pasować do otworu w drzwiach. Niezbędne jest także zwrócenie uwagi na ciężar zamka – zbyt ciężki w stosunku do zamontowanych drzwi może powodować ich obciążenie, a tym samym deformację. Trzeba również uwzględnić kierunek otwierania drzwi. Wybierając zamek wierzchni, należy także zwrócić uwagę na poziom zabezpieczenia, jaki zapewnia zamek, sprawdzając jego klasę oraz posiadane atesty i certyfikaty. Dobre zamki wierzchnie są także wykonane z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu są trudniejsze do sforsowania i uszkodzenia przez włamywaczy. Część zamków nawierzchniowych może się także posłużyć dodatkowymi funkcjami, które zwiększają wygodę użytkowania oraz poziom zabezpieczenia.
Oprócz wymienionych aspektów zamki nawierzchniowe różnią się pomiędzy sobą konstrukcją oraz sposobem działania. Wymienić można przede wszystkim zamki zasuwkowe, zamki zapadkowe, zamki zasuwkowo-zapadkowe, zamki bębenkowe, a także zamki typu cyklop. Wybór modelu zależeć powinien on konstrukcji drzwi oraz indywidualnych preferencji użytkowników.
Jak zamontować zamek nawierzchniowy?
W celu samodzielnego montażu zamka nawierzchniowego w pierwszej kolejności należy skompletować niezbędne narzędzia i materiały, w tym nowy zamek nawierzchniowy, wiertarkę i wiertła, śrubokręt, poziomicę, ołówek i miarkę. Następnie na powierzchni drzwi, za pomocą ołówka oraz miarki trzeba wyznaczyć miejsce, w którym ma zostać zamontowany zamek. Zamek nawierzchniowy montuje się po wewnętrznej stronie skrzydła drzwi, blisko jego krawędzi. Warto skorzystać z poziomicy, aby mechanizm został równo zainstalowany.
W kolejnym kroku należy za pomocą wiertarki wyciąć niewielki otwór w skrzydle drzwi, a w jego miejsce włożyć wkładkę cylindryczną i dokręcić do niej śruby. Teraz czas, aby zamontować zaczep – w celu wyznaczenia miejsca jego instalacji należy otworzyć rygiel zamka i przymknąć drzwi. Aby rygiel trzymał się stabilnie, zaczep nie powinien znajdować się ani zbyt blisko, aby zbyt daleko. Rygle zamka oraz zaczep powinny być również odpowiednio wypoziomowane. Jeśli wszystko pasuje, należy wywiercić w ościeżnicy otwory na zaczep i przytwierdzić go za pomocą śrub montażowych. Ostatnim etapem jest testowanie zamka. W tym celu należy kilka razy otworzyć i zamknąć zamek sprawdzając, czy działa on płynnie.
Wymiana zamka nawierzchniowego wygląda w dość podobny sposób. Należy ją jedynie poprzedzić demontażem starego zamka. Nie ma także konieczności, aby wywierć otwory – należy jednak odpowiednio zaplanować zakup zamka nawierzchniowego, który powinien pasować pod względem rozmiarów do otworu pozostawionego przez poprzednie urządzenie.
Zleć wymianę zamka profesjonalistom
Jeśli nie czujesz się na siłach, aby wykonać montaż zamka nawierzchniowego, możesz tego rodzaju zadanie zlecić w ręce profesjonalistów z Pogotowia zamkowego Łódź. Nasza firma od lat realizuje wymianę zamków różnego typu na rzecz klientów prywatnych, a także biznesowych. Specjalizujemy się w montażu zamków nawierzchniowych, wpuszczanych, antywłamaniowych, a także zamków elektronicznych. Służymy również naszym fachowym doradztwem w zakresie doboru zamka do drzwi wejściowych. Dowiedz się więcej na temat naszej oferty – zadzwoń: 600-277-499