Budowa zamka do drzwi
W każdych drzwiach zewnętrznych, a także w wielu drzwiach wewnętrznych, jest zamontowany zamek. Jego podstawowym zadaniem jest zapewniać użytkownikom poczucie bezpieczeństwa poprzez ochronę przed otworzeniem drzwi przez nieupoważnione osoby. Mechanizm zamkowy zbudowany jest z wielu elementów, które współdziałają ze sobą, aby skutecznie chronić mienie użytkowników. W naszym artykule zaprezentowaliśmy funkcje zamka do drzwi, jego budowę oraz rodzaje zamków.
Zamek do drzwi – jakie ma zastosowanie?
Zamki stosowane są przede wszystkim w celu zabezpieczenia danego budynku bądź pomieszczenia przed dostępem nieuprawnionych osób. Zapewniają one ochronę mienia, lecz nie tylko. Ich zadaniem jest także zagwarantowanie poczucia bezpieczeństwa i prywatności osobom, które przebywają we wnętrzu. Jeśli jednak zamek do drzwi ma odpowiednio zabezpieczać drzwi wejściowe, musi on być solidny, wytrzymały, odporny na próby włamania i uszkodzenia mechaniczne, a także wykonany z wysokiej jakości materiałów.
Ze względu na codzienne używanie zamka poprzez jego otwieranie i zamykanie, istotne jest, aby mechanizm zapewniał również wysoki komfort użytkowania. Z tego powodu warto dobrać taki rodzaj zamka i model urządzenia, który będzie odpowiednio dopasowany do miejsca, które ma zabezpieczać. Inny zamek można bowiem zainstalować w skrzydle drzwiowym do sypialni, inny do drzwi wejściowych w domach, a jeszcze inny sprawdzi się w biurach, instytucjach czy obiektach handlowych.
Rodzaje zamków do drzwi – zamki wpuszczane i nawierzchniowe
Budowa zamka do drzwi może być różna w zależności od tego, jaki jest jego rodzaj, dlatego warto zacząć od ich omówienia. Wymienić można przede wszystkim zamki wpuszczane oraz zamki nawierzchniowe. Zamek nawierzchniowy jest montowany na powierzchni drzwi. Jest on łatwiejszy w instalacji, jednak mniej estetyczny i łatwiejszy do sforsowania. Jest on instalowany głównie w drzwiach wewnętrznych bądź w celu dodatkowego zabezpieczenia. Z kolei zamek wpuszczany jest montowany wewnątrz drzwi, dzięki czemu jest on mniej widoczny i bardziej estetyczny, a także zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Wśród zamków wpuszczanych można wymienić także zamki wielopunktowe, które posiadają wiele punktów ryglowania, dzięki czemu są trudniejsze do sforsowania. Na rynku dostępne są także zamki elektroniczne wykorzystujące nowoczesne technologie do zabezpieczania dostępu.
Budowa zamka do drzwi – co warto wiedzieć?
Zamek montowany w drzwiach wejściowych, jak i drzwiach wewnętrznych, może składać się z różnych elementów z zależności od tego, jaki jest system jego zamykania. Wśród wspólnym komponentów znajdują się jednak korpus zamka, czyli obudowa, w której zawierane są wszystkie elementy zamka, mechanizm zamykający oraz klucz, a także inne drobne elementy, które odpowiadają za sprawną pracę urządzenia. Mechanizm zamykający może być z kolei różny w zależności od tego, na jaki model zamka się zdecydujemy. I tak wyróżnić można np.:
- zamek zastawkowy – za mechanizm zamykający służą zastawki płytkowe, uruchamiane piórem klucza,
- zamek zapadkowy – częścią zabezpieczającą jest zapadka, która jest uruchamiana po naciśnięciu klamki,
- zamek z wkładką bębenkową – uruchamiany jest po umieszczeniu w niej klucza płaskiego.
Wybór zamka do drzwi – kto może pomóc?
Zamek do drzwi to złożone urządzenie mechaniczne, które łączy w sobie różne elementy współpracujące ze sobą w celu zapewnienia bezpieczeństwa i wygody użytkowania. Wybór odpowiedniego zamka zależy od indywidualnych potrzeb użytkowników oraz specyfiki danego miejsca, w którym zamek za zostać zastosowany. Nie wiesz, w jaki sposób dokonać wyboru? W tym zakresie możesz liczyć na wsparcie Pogotowia zamkowego! Naszym klientom oferujemy profesjonalne doradztwo w wyborze dopasowanego do preferencji oraz uwarunkowań montażowych zamka. W naszej ofercie znajdują się zamki do drzwi nawierzchniowe, wpuszczane, wielopunktowe oraz zamki elektroniczne, które gwarantują bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z naszą infolinią: 600-277-499