Czym nasmarować zamek w drzwiach i jak dbać o jego system?
Trzy kroki dobrego zabezpieczenia domu – wybór, montaż i konserwacja zamków
Pytanie, które nurtuje wiele osób – jak dbać o zamki – dotyczy tak naprawdę nie tylko zamków w drzwiach wejściowych, lecz także wewnętrznych. Chociaż trzeba przyznać, że to właśnie ten pierwszy rodzaj wymaga szczególnej pielęgnacji ze względu na niezwykle istotną funkcję zabezpieczającą, jaką pełnią współczesne mechanizmy. Montujemy je zarówno w naszych mieszkaniach, jak i biurach czy prowadzonych przedsiębiorstwach, sklepach itp., ponieważ chcemy czuć się bezpiecznie i spokojnie w miejscach, w których przebywamy na co dzień. Z tego względu bardzo ważny jest odpowiedni dobór mechanizmu zamkowego, który będzie spełniał swoją funkcję jak należy i zgodnie z oczekiwaniami jego właścicieli. W drugim kroku trzeba też zadbać o właściwy, fachowy montaż zamków w drzwiach, gdyż przy nieprecyzyjnie lub wadliwie wykonanej pracy zabezpieczenie i tak nie będzie działało. To dwa bardzo ważne punkty w zakresie przygotowań, np. po zakupie nowego mieszkania czy zakładaniu siedziby firmy, z których wagi zdaje sobie sprawę większość osób. Jednak już nie wszyscy pamiętają o tym, że po wyborze i montażu zamka należy mieć na uwadze także jego późniejszą regularną konserwację. Zamki, które nie są pielęgnowane we właściwy sposób, szybciej się zużywają i są bardziej podatne na usterki, przypadki zacinania się i inne tego typu sytuacje, które znacząco obniżają komfort, a nawet bezpieczeństwo ich użytkowników.
Czy wiesz, jak dbać o zamki w drzwiach wejściowych?
Rynek oferuje bardzo duże możliwości, jeśli chodzi o współczesny wybór zamków do drzwi – wpuszczane i nawierzchniowe to najczęściej wybierane typy, choć nie brak także zaawansowanych systemów antywłamaniowych lub dodatkowych form zabezpieczeń, takich jak monitoring, alarm, kłódki i różnego rodzaju blokady, zabezpieczenie okien itp. Niezależnie od wybranego rozwiązania, o tego typu mechanizmy trzeba dbać i tak samo jest w przypadku zamków w drzwiach – smarowanie i czyszczenie to podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, które pozwalają na dłużej zachować ich pełną funkcjonalność. Wykonanie tych czynności nie wydaje się trudne, jednak warto nadmienić, że np. do smarowania zamka nie należy sięgać po pierwszy z brzegu preparat, ponieważ możemy osiągnąć efekt tylko na chwilę lub nawet wpłynąć niekorzystnie na działanie mechanizmu w perspektywie dłuższego czasu. Najważniejsze, aby używany środek był przeznaczony ściśle do czyszczenia lub smarowania zamków do drzwi – wówczas mamy pewność, że jego skład, konsystencja i ogólne działanie dostosowane będą do osadzonego w drzwiach mechanizmu. Innego rodzaju smary, oleje, oliwki kosmetyczne i spożywcze, i tym podobne produkty nie są polecane, gdyż mogą nie spełnić swojego zadania albo nawet wpłynąć niekorzystnie na materiał, z jakiego wyprodukowany został mechanizm.
Pomoc fachowców z Pogotowia ślusarskiego w Łodzi przy konserwacji zamków
W razie wątpliwości, jak powinna wyglądać właściwa konserwacja zamków oraz jakich środków do tego używać, najlepiej skonsultować się z doświadczonymi ślusarzami, którzy pracują 7 dni w tygodniu w Pogotowiu zamkowym w Łodzi. Znakomici fachowcy mają największe doświadczenie w zakresie różnego rodzaju prac z zamkami wpuszczanymi i nawierzchniowymi, a więc tym samym potrafią doradzić przy ich wyborze, montażu oraz późniejszej pielęgnacji. Co więcej, uznani technicy oferują znacznie większy zakres usług ślusarskich, do których zalicza się także awaryjne otwieranie drzwi, awaryjne otwieranie samochodów, wymiana wkładki, zdejmowanie blokad rowerowych, otwieranie skrzynki z bezpiecznikami i wiele innych zadań. Aby skontaktować się z fachowcami, wystarczy zadzwonić pod numer telefonu Pogotowia ślusarskiego – 600-277-499